كاسني معجزه‌گري طبيعي در رفع تنبلي كبد

اخبار-كاسني معجزه‌گري طبيعي در رفع تنبلي كبد
كاسني معجزه‌گري طبيعي در رفع تنبلي كبد

 

كاسني يكي از گياهان دارويي موثر است كه در انواع مختلف در طبيعت وجود داشته و همه اجزاي آن خواصي بسيار مفيد براي بدن دارد، البته اگر به‌اعتدال مصرف شود، كاشت و داشت اين گياه و فرآوري آن از مدت‌ها قبل در سطح فارس، عموميت يافته و اكنون نيز رو به تزايد است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، كاسني و عرق كاسني، از ديرباز در ميان ايرانيان خصوصا شيرازي‌ها، جايگاه و منزلتي خاص داشته و همه مادربزرگ‌ها، در ميان تمام شيشه‌هاي عطر و ادويه، در مطبخ خانه‌هايشان، يك قرابه كوچك، عرق كاسني را در كنار شاتره، گاوزبان، نعناع و ... نگه‌داري مي‌كردند تا روز مبادا!

عطاران و صاحب‌نظران در حوزه گياهان دارويي و طب سنتي، عرق كاسني را سرد مي‌دانند كه تاثيراتش در از بين بردن حرارت و التهاب بدن، احساس رخوت و سستی، رنگ پريدگي و زردي چهره و خصوصا تنبلي كبد، اگر با دقت و مستمر استفاده شود، قابل مشاهده خواهد بود.

در ايران، از گذشته دور تاكنون قسمت‌های مختلف گیاه کاسنی و عرق آن را به عنوان تصفیه کننده خون و شستشودهنده کبد، استفاده مي‌كرده و مي‌كنند.

البته کاسنی در دو نوع صحرایی یا وحشی و كاسني كشت شده توسط كشاورزان، وجود دارد كه نوع وحشي آن در اوایل بهار در کنار جویبار یا در میان سبزه زار می‌روید.

به گزارش ايسنا، اضافه كردن كاسني به سركه‌انگبين، يا همان شربت سكنجبين، در شيراز امري متداول بوده و مردم از اين خوراكي براي كاهو خوران بعدازظهرها، بهره مي‌بردند.

كاسني را صفرا بر مي‌دانند، گياهي كه با تاثيراتش روي كبد، زمينه دفع صفرا از بدن را فراهم كرده و زردي را مي‌زدايد و بار كبد را سبك مي‌كند، به همين دليل مسكني تاثيرگذار براي تب محسوب مي‌شود، تبي كه گاه مي‌گوييم از درون حس گرما مي‌كنيم!

کبد عضو سم زدای بدن بوده و بیش از ۵۰۰ کارکرد حیاتی دارد. تفکیک مواد مغذی از مواد زاید، سم زدایی، تجزیه مواد شیمیایی، انهدام میکروب ها، تنظیم هورمون ها، سوخت و ساز چربی ها، پروتئین ها و قندها، دفع اوره و ... از وظایف کبد است. در واقع هر چیزی که می خوریم، می آشامیم، تنفس می کنیم یا با پوستمان تماس می یابد سرانجام به کبدمان می‌رسد، بنابراين اگر اين عضو دچار اختلال شود، همه بدن را درگير كرده و عوارض آن به سرعت انتشار پيدا مي‌كند.

 علائمی چون زردی پوست، خستگی مفرط، التهاب بدن، عطش، چربی خون بالا و... از جمله علائم بروز مشكل در كبد محسوب مي‌شود و قدما معتقد بودند، اين علامت‌هاي اوليه كه در ظاهر فرد مشاهده مي‌شود، نشان از تنبلي كبد دارد، پس يكي از داروهاي تجويز شده، كاسني و عرق كاسني بود اما به‌اعتدال!

براساس تحقيقات، این عرق در نوسازی سلول های کبد نقش برجسته‌ای دارد. چربی های مازاد کبد و رادیکال های آزاد مضر را خنثی و خون را تصفیه می کند. عرق کاسنی ملین و ادرارآور خوبی بوده و با خروج سموم از بدن التهاب بدن، تب های صفراوی، یرقان و زردی ناشی از گرمی را رفع، کیسه صفرا، کلیه و مثانه را از سنگ پاک، التهاب معده را برطرف، اسید کلریدریک معده را تحریک و اشتها را زیاد می کند. هر چه این عرق تلخ تر باشد خواص بیشتری داشته و در التیام امراض کبدی موثرتر است.

برای مبتلایان به نقرس و هپاتیت مفید و بدن را در برابر بیماری های عفونی ایمن می سازد. این عرق سرشار از ویتامین C بوده و نوع وحشی آن فسفر و آهن گیاهی دارد. عرق کاسنی با تقویت کبد، رنگ پوست را روشن، بیماری های مزمن پوستی بخصوص اگزما را التیام، رسوبات ادراری و جوش های ناشی از گرمی غذاها را رفع کرده و بهترین دارو برای افزایش نیروی جنسی است. به دلیل آنکه این عرق روی کبد اثری نیکو دارد این عضو می تواند به تنظیم هورمون ها پرداخته و در افزایش قدرت باروری نطفه و تنظیم و تقسیم کروموزوم های نر و ماده تاثیرگذار باشد.

اختصاص 53 هکتار از اراضی جهرم به کشت گیاه دارویی کاسنی

مدیر جهاد کشاورزی جهرم گفت: در سال زراعی جاری بیش از 53 هکتار از اراضی شهرستان جهرم به کاشت گیاه دارویی کاسنی اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، جلال بهجو امروز در جمع خبرنگاران افزود: با توجه به سطح زيركشت و عملكرد محصول كه ميانگين 4تن در هكتار است، پيش‌بيني مي‌كنيم حدود 21 تن كاسني امسال از اراضي كشاورزي جهرم برداشت شود.

بهجو خاطرنشان كرد: زمان برداشت این گیاه دارویی اواسط خرداد ماه است و کار برداشت کاسنی به مدت یک ماه به‌طول مي‌انجامد.

وي با اشاره به خواص دارویی گیاه کاسنی، تصریح کرد: مصرف کاسنی در درمان فشار خون، تقویت معده، کبد، کلیه، درمان ضعف اعصاب و همچنین رفع عطش بسیار مناسب است.

 

دریافت فایل ضمیمه اول