هفته شيراز با باران آمد!/شيراز را قدر بدانيم و بر صدر بنشانيم

اخبار-هفته شيراز با باران آمد!/شيراز را قدر بدانيم و بر صدر بنشانيم
هفته شيراز با باران آمد!/شيراز را قدر بدانيم و بر صدر بنشانيم

شيراز، شهر راز، شهر سعدي، حافظ، سيبويه، وصال و ملاصدرا، شهر شيرازي‌هاي خونگرم و مهربان، شهر باغ‌ها و ارديبهشت و بهارنارنج، شهر حضرت شاهچراغ(ع)، سومين حرم اهل بيت و... كاش قدر داشته‌ها، توانمندي‌ها، ظرفيت‌ها و ... قدر شيراز را بدانيم و اين شهر را بر صدر بنشانيم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه فارس، روز 15 ارديبهشت كه روز شيراز ناميده شد، مسئولان و طرح‌كنندگان، هدف را تلاش براي رساندن اين شهر به جايگاه واقعي آن عنوان كردند، جايگاهي كه حرفش زده مي‌شد، اما انگار باور عميق و قلبي به آن وجود نداشت، يا باور نكرده بوديم كه توان و شايستگي رسيدن به آن جايگاه را داريم.

از آن زمان تا امروز نزديك به دوازده سال مي‌گذرد، سال‌هايي كه مي‌شد گام‌هاي بلندي براي رفع كمبودها برداشت، براي تحقق آن آرمان‌هايي كه داغ و پرحرارت عنوان شد و گذشت و البته در اين ميان نقدي هم بر رسانه‌ها و رسانه‌اي‌ها وارد است كه چرا حرف‌ها را پي‌گيري نكرديم تا محقق شود.

در آن دوران طرح‌هاي زيبايي گفته شد، طرح‌هايي مانند طرح عرفان، گسترش سعديه و حافظيه، ايجاد سالن‌هاي آمفي‌تئاتر، ايجاد ظرفيت‌هاي جديد و گسترش ظرفيت‌هاي موجود، تحولات عمراني و .... اما تلاش‌ها چه حاصلي در بر داشته و تا چه حد در تحقق آن آرمان‌هاي قابل دسترس، تلاش كرديم.

شيراز امروز جز تالار حافظ، آيا سالني درخور و شايسته دارد؟ آيا يك مجموعه فاخر فرهنگي در شهري كه استوانه‌هاي فرهنگ و ادب ايران زمين و سرشناس‌ترين شاعران و اديبان و حكيمان و عرفاي جهان، متعلق به آن خاك هستند، ساخته شد؟

آيا در مسير عمران و آباداني شهر، پروژه‌هايي نظير قطار شهري، كمربند سبز، تغيير در ورودي‌هاي شهر، تغيير در المان‌ها و فضاهاي شهري، ايجاد بسترهاي مناسب براي ارتقا فرهنگي و ... اتفاق افتاد.

اگرچه طي دو سال اخير، شاهد حركت‌هايي هستيم كه رنگ و بوي برنامه مي‌دهند، شيراز هنوز هم در مسير رسيدن به جايگاهش قدم برمي‌دارد، كند و بطئي، شهري كه داعيه‌دار فرهنگ و پايتختي آن بود، در ميانه راه با پشت‌پاي رقيب، سكندري خورد و به ركود متمايل شد تا روزها و هفته‌هاي شيراز بيايد و برود اما شهر همچون يك مرد بر سر حرف خود استوار بماند!

شيراز اين شهر باغ‌ها و رازها، شهري كه ارديبهشت آن شهرت جهاني دارد و بوي عطر نسترن و بهار نارنجش همزمان با روي‌گشودن ارديبهشت، مشام جان را معنويتي عميق مي‌بخشد تا در مقابل هستي‌آفرين، سبحان‌الله بگويي كه چگونه آفريده اين عطر سرمست كننده را كه هيچ عطري بوي دل‌آويز آن را ندارد.

ارديبهشت شيراز چيزي نيست كه از كشوي ميز مسئولي درآمده باشد، عنواني نيست كه در تلاش براي متوقف كردن يك رقيب، طرح شده و موضوعيت يافته باشد، اما امروز بار ديگر پاي رقيب از خط زون ميدان رقابت اندكي جلوتر آمده تا شايد بي‌هوا و بدون هيچ قصدي! به پشت پاي شيراز گيركند و يك سكندري ديگر و يك ركود ديگر، آن‌هم زماني كه شهر از خواب بيدار شده و دو سال است كه هوشيار، تمام ظرفيت‌هايش را يك به‌يك شناخته و به‌كارگرفته و مي‌گيرد تا ره صدساله را هرچه مي‌تواند سريع‌تر طي كند.

اگرچه بار ديگر مانند قصه پايتخت فرهنگي، قصه روز شيراز و ارديبهشت بهشتي اين شهر، براي ديگران به يك الگو براي سرقتي محترمانه بدل گرديده است، اما به‌خاطر داشته باشيم كه شيراز در خود علاوه بر تمام داشته‌هاي فرهنگي، هنري، علمي و توانمندي‌هاي اقتصادي در ابعاد كشاورزي، صنعتي و معدني، مردماني دارد صاحب كمال، خونگرم و ميهمان نواز، مردماني كه به‌قصد قربت همه را دوست دارند، نيت دل براي خدا كرده و دل به آفريننده بسته‌اند و اگر دستي مي‌گيرند و در خير و خيرات، در كمك به انسان‌ها، هركجاي دنيا كه باشند، همواره پيشقدم و پرچم‌دار بوده و هستند، اين في‌ذاته در وجودشان، هست، همچون گوهري كه برخي آن را مي‌جويند و صيغل مي‌دهند، برخي بر كدورت و پنهان ماندنش اصرار دارند.

اما روز شيراز و هفته شيراز، بايد سرآغاز حركت‌هايي باشد ماندگار، حركت‌هايي كه نماد بشود، نمود يابد، ريشه بداوند و مانند ديگر فعاليت‌ها، الگو شود.

امروز شيراز در ابعاد علمي بر ظرفيت‌هاي گذشته افزوده است، توانمندي دانشگاه‌هاي اين شهر كه زبانزد بود، جهاني شده و چشم‌ها را به آن متوجه كرده است، توان صنعتي شدن، ظرفيت‌هاي بي‌بديل معدني، گنج‌هاي نهفته در دل خاك كشاورزي و ظرفيت گردشگري آن در همه ابعاد، منحصر به‌فرد است، انحصاري كه حتي اگر سكندري هم بخورد، پا برجا خواهند ماند.

فرهنگ بي‌تعارف و تكلف حرف زدن، بين ساير ملل بسيار پيشتر از اين نهادينه شده است، فرهنگي كه انسان را وامي‌دارد براي خوش‌آمد ديگران تعريف يا نقد نكند، به‌همين دليل زماني كه مقام بلندپايه يك كشور، موضوعي را به‌عنوان نقطه قوت، بيان مي‌كند، به حتم خارج از تعارف و تكلف گفته است.

براين اساس وقتي مقام عالي‌‌‌رتبه يك كشور، شيراز را يك ظرفيت بي‌بديل مي‌داند، وقتي معتقد است كه هر كس به ايران سفر كند و به شيراز نيايد، سفرش كامل نشده است، بايد سر در گريبان تفكر فرو برد و به حرف‌ها انديشيد.

وقتي مسئول ديگري از كشوري اروپايي، بر توان اقتصادي شيراز صحه گذاشته و باوردارد كه ظرفيت نهفته در اين شهر در ابعاد مختلف مي‌تواند علاوه بر اينكه مردمان شيراز را ثروتمند كند، بر اقتصاد تمام ملت ايران تاثيرگذار باشد، زمانيكه گردشگري از مردمان دياري ديگر، معتقد است كه بيش‌تر از هرآنچه در خصوص شيراز گفته‌اند و نوشته‌اند را ظرف يك‌هفته اقامت در اين شهر كه او رويايي خواندش، به‌عينه ديده و درك كرده است و ...

بايد نياز به بازنگري را به خودمان يادآور شويم، نياز به گفتن از شيراز اما با باوري قلبي، نياز به بازنگري در ظرفيت‌هاي شيراز با هدف توانمندسازي شهروندان تا شهر را بر پايه‌هاي استواري كه شهروند تواناي آن است، بهتر و مطلوب‌تر توسعه دهيم.

امروز نهم ارديبهشت‌ماه، اولين روز از هفته شيراز است‌ كه با بارش نم‌نم باران و طراوت بي‌نظير ارديبهشتي اين شهر آغاز شد و با غبارروبي حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع)، با هم‌پيمان شدن مديران براي رقم زدن سالي حماسي، روزي كه نقطه‌اي براي برداشتن يك گام بلند ديگر در مسير عمران و آباداني اين شهر باغ‌ها و رازها، است، آغاز عمليات حفاري خط دوم قطار شهري و سه پروژه عمراني.

 

دریافت فایل ضمیمه اول